O FESTIWALU
Festiwal KultURO to niezwykłe wydarzenie kulturalne, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego.
Już od dziesięciu lat łączymy urologię z muzyką i sztuką. Przełamujemy tabu związane z chorobami układu moczowego, edukujemy, organizujemy bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne.
HISTORIA
I edycja Festiwalu KultURO odbyła się 12 grudnia 2015 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca w Krakowie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Przed publicznością wystąpił zespół EndoPower wsparty przez legendę polskiej sceny muzycznej – Janusza Grzywacza. Goście Festiwalu mieli okazję oglądnąć wystawę rysunków autorstwa Tomasza Wiatra pod tytułem „Sztuka i Urologia” oraz wziąć udział w aukcji charytatywnej. Zebrane środki zasiliły budżet stowarzyszeń propacjenckich Gladiator i UroConti.
W ramach II edycji Festiwalu KultURO odbyła się debata przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Specjaliści spotkali się by wypracować wspólną strategię na rzecz pacjentów cierpiących z powodu nietrzymania moczu (NTM). Efektem rozmów było podpisanie deklaracja o współpracy między wymienionymi towarzystwami naukowymi. W programie znalazły się międzynarodowa sesja pacjencka w ramach Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Prostaty (EPAD) oraz spotkanie Sekcji Adeptów Polskiego Towarzystwa Urologicznego w Centrum Kongresowym ICE. W ramach KultURO po raz pierwszy odbyły się Dzień Otwarty Katedry i Kliniki Urologii CM UJ. Z bezpłatnych porad z lekarzami urologami skorzystało ponad 100 osób. W programie Festiwalu nie mogło zabraknąć muzyki. Podczas koncertu finałowego zagrało wiele znakomitych osobistości polskiej sceny muzycznej, z EndoPower na czele.
III edycja Festiwalu KultURO zainaugurował Międzynarodowy Tydzień Urologii (Urology Week) – cykliczne wydarzenia organizowane na całym świecie, którego celem jest promowanie profilaktyki urologicznej. Na muzycznej scenie Festiwalu wystąpili: EndoPower, Olek Klepacz z zespołem OZD, Pro.k, Frei Warschau, Kurtyna Siemiradzkiego oraz niemiecki zespół Mixtape – złożony z lekarzy różnych specjalizacji. Ponadto uczestnicy Festiwalu mieli okazję obejrzeć wystawę prac Tomasza Wiatra. W ramach Dni Otwartych Katedry i Kliniki Urologii CM UJ przez tydzień odbywały się darmowe konsultacje oraz badania urologiczne. Z których skorzystało ponad 300 osób. Podczas konferencji naukowej swoje wykłady wygłosili specjaliści urologii, geriatrii i medycyny rodzinnej.
7. EDYCJA FESTIWALU KultURO – „DLA TATY” przeprowadzona została w taki sposób aby, z tematyką profilaktyki, nie tylko chorób układu moczowego, ale także tej ogólnorozumianej, dotrzeć już do najmłodszych mieszkańców Krakowa. Festiwal odbył się w ramach obchodzonego na całym świecie Tygodnia Urologii, podczas którego zwraca się szczególną uwagę na problemy, którymi zajmuje się ta gałąź medycyny. Jest to czas, który skupia krajowe towarzystwa urologiczne, lekarzy urologów, pielęgniarki urologiczne, pacjentów i ich rodziny oraz polityków w celu budowania świadomości na temat chorób urologicznych, zachęcania do regularnych badań i przeciwdziałania tym chorobom. Wychodząc naprzeciw i dołączając do tego ważnego z punktu widzenia zdrowia wydarzenia przygotowany został cykl zajęć, aby zaznajomić mieszkańców Krakowa z problemami, które niesie za sobą późna profilaktyka schorzeń układu moczowego i zachęcić ich do działań w tym kierunku:
KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Z KLAS 1-3
Chcąc zwrócić uwagę najmłodszych na to, jak ważna jest profilaktyka, zaprosiliśmy do udziału w konkursie plastycznym pod nazwą „Zdrowy Tata”! Konkurs skierowany był do mieszkańców Krakowa oraz powiatu krakowskiego w wieku od 7 do 9 lat.
LEKCJE PROZDROWOTNE DLA UCZNIÓW KRAKOWSKICH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH „JAK ZATROSZCZYĆ SIĘ O TATĘ”
W ramach tej aktywności przeprowadziliśmy lekcje edukacyjne dla młodzieży w wieku 15-19 lat w krakowskich szkołach średnich, podczas których zwrócona została uwaga na to, jak ważna jest profilaktyka oraz w jaki sposób obserwować i rozmawiać z rodzicami na tematy najważniejsze, do których szczególnie należy troska o zdrowie. Spotkania edukacyjne przeprowadzone były przez wybitnych krakowskich specjalistów urologii, którzy wytłumaczyli na czym problem polega i na jakie symptomy szczególnie zwrócić uwagę.
INFOLINIA UROLOGICZNA DLA PACJENTÓW PROWADZONA PRZEZ SPECJALISTÓW UROLOGII „NIE WSTYDŹ SIĘ – ZADZWOŃ DO UROLOGA”
Wychodząc naprzeciw i chcąc złamać obowiązujące tabu, uruchomimy dla mieszkańców Krakowa, infolinię. przy której przez 5 dni dyżurowali i odpowiadali na pytania krakowscy urolodzy.
DZIEŃ OTWARTY W GABINECIE UROLOGICZNYM „ZRÓB PREZENT SWOJEMU TACIE – ZAPISZ GO DO UROLOGA”
Najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń był dzień otwarty w gabinetach urologicznych Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz konsultacje telefoniczne ze specjalistami.
KONCERT FINAŁOWY
Podsumowaniem 7. festiwalu KultURO był doroczny koncert zespołu EndoPower, który po zeszłorocznej, spowodowanej pandemią przerwie, wrocił na scenę wraz z wybitnymi krakowskimi muzykami, wśród których wystąpili Janusz Grzywacz, zespół Skaldowie czy Marek Piekarczyk.
POMYSŁODAWCA
Prof. dr hab. med. Piotr Chłosta (FEBU) jest kierownikiem Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU), członkiem rad naukowych krajowych i zagranicznych czasopism recenzowanych oraz członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. European Association of Urology (EAU), Association of Academic European Urologists (AAEU), Laparoscopy Working Group of European Section Uro – Technology (ESUT), American Urological Association (AUA), Royal College of Surgeons (FRCS). Autor lub współautor ponad 250 prac naukowych opublikowanych w recenzowanych medycznych czasopismach naukowych w kraju i za granicą oraz kilkunastu rozdziałów w książkach, a także współredaktor i współautor pierwszego w Polsce Atlasu Laparoskopii Urologicznej. Profesor Chłosta wprowadził do rodzimej urologii szereg nowatorskich metod operacyjnych i oryginalnych modyfikacji kilku powszechnie stosowanych sposobów leczenia zabiegowego.