KULTURO 2023

Nie tylko dla mężczyzn

Już we wrześniu startuje 9. edycja Festiwalu KultURO 2023, który organizowany jest przez Fundację UROdzeni-Zdrowi. Festiwal, poprzez różne formy kreacji ma na celu promowanie zdrowia i profilaktyki wśród społeczeństwa, w tym roku, kładąc główny nacisk na tematykę problemów urologicznych wśród kobiet. Pod hasłem „Nie tylko dla mężczyzn” zapraszamy do udziału w różnorodnych akcjach profilaktycznych, edukacyjnych i spotkaniach z ekspertami, podczas których postaramy się odpowiedzieć na pytania: dlaczego profilaktyka urologiczna jest tak ważna? Kto powinien się badać i jak często? Jakie są najczęstsze schorzenia urologiczne u kobiet i jak im zapobiegać?

Festiwal KultURO ratuje życie!

Festiwal KultURO od dziewięciu lat roku łączy w sobie aspekty medyczne, artystyczne i muzyczne. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne związane z układem moczowym, które często są bagatelizowane lub wstydliwe. Festiwal oferuje nie tylko koncerty, wystawy, seminaria, lekcje prozdrowotne, ale także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad urologicznych i badań profilaktycznych.

W ubiegłorocznej edycji, podczas dni otwartych w Poradni Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego oraz Poradni Urologicznej Szpitala im. Stefana Żeromskiego przebadano ponad dwieście osób. Ponad 50 proc. Pacjentów, po konsultacji i wstępnym badaniu urologicznym, wymagała pogłębionej diagnostyki i dalszego leczenia.

Festwial KultURO to inicjatywa, która promuje zdrowy styl życia i świadomość własnego ciała!

Festiwal KultURO 2023:

KONKURS RECYTATORSKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Chcąc zwrócić uwagę najmłodszych na to, jak ważne jest zdrowie i profilaktyka, w ramach Festiwalu, zostanie zorganizowany dla nich konkurs recytatorski.

Celem konkursu będzie popularyzacja tematów związanych z tematyką zdrowia: profilaktyki i promocji, których głównym przesłaniem będą odpowiedzi na pytania: dlaczego zdrowie jest ważne i jak o nie dbać.

REGULAMIN KONKURSU
LEKCJA PROZDROWOTNA DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

W ramach tego zadania została opracowana i nagrana 45 minutowa lekcja edukacyjna, która zostanie rozesłana do szkół ponadpodstawowych. Za opracowanie materiałów odpowiedzialni byli lekarz urologii we współpracy z edukatorem zdrowotnym.

Podczas lekcji, zwrócona została uwaga na to jak ważna jest profilaktyka oraz w jaki sposób obserwować i rozmawiać z najbliższymi na tematy najważniejsze, do których szczególnie należy troska o zdrowie. Lekcja będzie udostępniana po wcześniejszym wysłaniu zgłoszeniu na adres kulturo@urodzenizdrowi.pl

FILMY EDUKACYJNE DLA SENIORÓW

Profilaktyka zdrowotna jest istotna na każdym etapie życia, dlatego przygotowaliśmy pięć filmów edukacyjnych, które mają na celu podniesienie świadomości i wiedzy na temat zdrowego stylu życia wśród seniorów. Filmy będą dostępne w różnych miejscach, gdzie seniorzy mogą spędzać czas i uczyć się, takich jak Uniwersytety III Wieku, Centra Aktywności Seniorów (CAS), kluby seniorów czy domy spokojnej starości. Zapraszamy do obejrzenia filmów i skorzystania z porad ekspertów na temat profilaktyki zdrowotnej.

Tematyka nagrań to:

  1. Dolegliwości związane z oddawaniem moczu – jak sobie z nimi radzić
  2. Jak się dobrze przygotować do pierwszej wizyty u urologa?
  3. Domowa rehabilitacja urologiczna – Jak w zaciszu własnego mieszkania wspierać układu moczowy
  4. Jak skutecznie wyeliminować lub zmniejszyć czynniki ryzyka wystąpienia nowotworów wywodzących się z układu moczowego?
  5. Jak poradzić sobie z chorobą nowotworową w rodzinie

Na zgłoszenie chęci otrzymania filmów czekamy pod adresem kulturo@urodzenizdrowi.pl

INFOLINIA UROLOGICZNA

Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne powodzenie, wychodząc naprzeciw i chcąc złamać tabu, po raz kolejny uruchomimy infolinię, przy której przez tydzień będzie dyżurował i odpowiadał na pytania lekarz urolog.

Infolinia będzie czynna pod numerem telefonu 459 595 566 w dniach 11-15.09.2023 w godz. 12.00-14.00

DZIEŃ OTWARTY W PORADNIACH UROLOGICZNYCH DZIAŁAJĄCYCH PRZY KRAKOWSKICH SZPITALACH

Dni otwarte w poradniach urologii, organizowane w ramach KultURO, dają szansę na skorzystanie z bezpłatnych konsultacji u wykwalifikowanych specjalistów urologów, którzy udzielą fachowych porad i wskazówek dotyczących profilaktyki i leczenia chorób układu moczowego.

W tym roku, do współpracy zaprosiliśmy poradnie działające przy 5 największych krakowskich szpitali:

15 września 2023 roku

SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. L. RYDYGIERA
os. Złotej Jesieni 1
Badanie poziomu PSA dla mężczyzn
Rejestracja: w celu uzyskania szczegółów prosimy o kontakt bezpośrednio ze szpitalem – infolinia – tel. 12 646 80 00 (godz. 07.00-15.00)

—–

14 października 2023 roku

SZPITAL UNIWERSYTECKI
Poradnia urologiczna
ul. Jakubowskiego 3
Rejestracja: w dniach 9-13 października (godz. 12.00-14.00) pod numerem telefonu: 12 400 25 41

—–

21 października 2023 roku

SZPITAL MIEJSKI SPECJALISTYCZNY IM. G. NARUTOWICZA
Ambulatorium urologiczne, parter
ul. Prądnicka 35
Rejestracja: w dniach 16-20 października (godz. 12.00-14.00) pod numerem telefonu: 12 257 87 30

—–

18 listopada 2023 roku

5 WOJSKOWY SZPITAL KLINICZNY
Poliklinika, Poradnia Urologiczna, Budynek nr 12, parter, wejście od ulicy Wrocławskiej 1
ul. Wrocławska 1-3
Rejestracja: w dniach 13 listopada (godz. 8.00-11.00) oraz 16 listopada (godz. 8.00-11.00) pod numerem telefonu: 12 630 83 34

—–

24 listopada 2023 roku

SZPITAL SPECJALISTYCZNY IM. S. ŻEROMSKIEGO
Na skarpie 66
Rejestracja: codziennie w godz. 10-12 pod nr tel. 12 622 95 29

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zwracamy uwagę, że z konsultacji mogą skorzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
Dbajcie o siebie!

SEMINARIA DLA LEKARZY

W ramach Festiwalu KultURO, odbędą się specjalne seminaria dla lekarzy urologów. Tematem przewodnim będzie nietrzymanie moczu i inne zaburzenia funkcji dolnych dróg moczowych u kobiet. Seminaria będą prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów z zakresu uroginekologii, fizjoterapii i psychologii. Celem jest nie tylko zwiększenie wiedzy i umiejętności lekarzy, ale także podniesienie świadomości społecznej na temat tego ważnego i często bagatelizowanego problemu.

KONCERT

9. festiwal KultURO rozpoczęty zostanie dorocznym koncertem. W koncercie udział wezmą Janusz Grzywacz, Marek Piekarczyk, Renata Przemyk, Katarzyna Chlebny i 13 W Samo Południe. Koncert odbędzie się 16 września 2023 w klubie muzycznym Forty Kleparz, a wstęp dla wszystkich będzie bezpłatny.

O pogodę się nie martwcie! W tym roku pod dachem!