KultURO to niezwykłe wydarzenie kulturalne, którego głównym celem jest promowanie profilaktyki badań układu moczowego. Już od ośmiu lat festiwal poprzez swoją formę łączy urologię z muzyką i sztuką. Przełamuje tabu związane z chorobami układu moczowego, edukuje, organizuje bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne.

Festiwal KultURO ratuje życie!

Dzięki Festiwalowi KultURO, chociażby w ubiegłorocznej edycji, podczas dni otwartych w Poradni Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, dedykowanych mieszkańcom Miasta Krakowa, aż u 15% pacjentów stwierdzono konieczność dalszego leczenia. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia pokazują, że problem przerostu prostaty dotyka prawie połowę 60-latków i prawie wszystkich 80-latków.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Już w latach 70. XX wieku prowadzane badania pokazały, że styl życia i warunki, w których żyjemy odpowiadają aż w 75% za zdrowie mieszkańców.
W zestawieniu zapadalności i umieralności, rak gruczołu krokowego u mężczyzn, plasuje się na drugim miejscu, z pośród wszystkich nowotworów złośliwych.
Nowotwór zazwyczaj przez długi czas rozwija się bezobjawowo lub daje tylko niewielkie dolegliwości, które nie są przez pacjentów traktowane należycie poważnie. Wcześnie wykryty, najlepiej w stadium, kiedy ograniczony jest tylko do narządu, daje dużo większe szanse wyleczenia i lepsze rokowania.

LISTA AKTYWNOŚCI KultURO 2022