KultURO 2023

Nie tylko dla mężczyzn

Już we wrześniu startuje 9. edycja Festiwalu KultURO 2023, który organizowany jest przez Fundację UROdzeni-Zdrowi. Festiwal, poprzez różne formy kreacji ma na celu promowanie zdrowia i profilaktyki wśród społeczeństwa, w tym roku, kładąc główny nacisk na tematykę problemów urologicznych wśród kobiet. Pod hasłem „Nie tylko dla mężczyzn” zapraszamy do udziału w różnorodnych akcjach profilaktycznych, edukacyjnych i spotkaniach z ekspertami, podczas których postaramy się odpowiedzieć na pytania: dlaczego profilaktyka urologiczna jest tak ważna? Kto powinien się badać i jak często? Jakie są najczęstsze schorzenia urologiczne u kobiet i jak im zapobiegać?

Festiwal KultURO ratuje życie!

Festiwal KultURO od dziewięciu lat roku łączy w sobie aspekty medyczne, artystyczne i muzyczne. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne związane z układem moczowym, które często są bagatelizowane lub wstydliwe. Festiwal oferuje nie tylko koncerty, wystawy, seminaria, lekcje prozdrowotne, ale także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad urologicznych i badań profilaktycznych.

W ubiegłorocznej edycji, podczas dni otwartych w Poradni Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego oraz Poradni Urologicznej Szpitala im. Stefana Żeromskiego przebadano ponad dwieście osób. Ponad 50 proc. Pacjentów, po konsultacji i wstępnym badaniu urologicznym, wymagała pogłębionej diagnostyki i dalszego leczenia.

Festwial KultURO to inicjatywa, która promuje zdrowy styl życia i świadomość własnego ciała!

Dlatego tak ważna jest profilaktyka!

Już w latach 70. XX wieku prowadzane badania pokazały, że styl życia i warunki, w których żyjemy odpowiadają aż w 75% za zdrowie mieszkańców. W zestawieniu zapadalności i umieralności, rak gruczołu krokowego u mężczyzn, plasuje się na drugim miejscu, z pośród wszystkich nowotworów złośliwych. Nowotwór zazwyczaj przez długi czas rozwija się bezobjawowo lub daje tylko niewielkie dolegliwości, które nie są przez pacjentów traktowane należycie poważnie. Wcześnie wykryty, najlepiej w stadium, kiedy ograniczony jest tylko do narządu, daje dużo większe szanse wyleczenia i lepsze rokowania.

Kraków stolicą urologii

9. edycja Festiwalu KultURO wpisuje się w ramy obchodzonego na całym świecie Tygodnia Urologii, podczas którego zwraca się szczególną uwagę na problemy, którymi zajmuje się ta gałąź medycyny. Jest to czas, który skupia krajowe towarzystwa urologiczne, lekarzy urologów, pielęgniarki urologiczne, pacjentów i ich rodziny oraz polityków w celu budowania świadomości na temat chorób urologicznych, zachęcania do regularnych badań i przeciwdziałania tym chorobom.
Wychodząc naprzeciw, i dołączając do tego ważnego z punktu widzenia zdrowia wydarzenia, już po raz dziewiąty przygotowaliśmy cykl zajęć, aby zaznajomić mieszkańców Krakowa z problemami, które niesie za sobą późna profilaktyka schorzeń układu moczowego i zachęcić ich do działań w tym kierunku.

Biorąc pod uwagę, że nauka i nabywanie dobrych praktyk prozdrowotnych to efekt ciągłej i wieloletniej pracy, aktywności edukacyjne zaplanowaliśmy dla kilku kategorii wiekowych – od przedszkola do seniora. Szeroki front działań pozwoli na „zaszczepienie” od najmłodszych lat pożądanych nawyków, a także zwróci uwagę starszym odbiorcom, że na profilaktykę nigdy nie jest za późno.

LISTA AKTYWNOŚCI FESTIWALU KULTURO 2023